SętaLOVE klimaty z wyborami w tle

Wójtem gminy Dywity po jesiennych wyborach samorządowych będzie albo Angela Merkel, albo Władimir Putin. Taki wynik podała aplikacja z telefonu komórkowego sołtysa Sętala z przedstawienia na sętalskim festynie letnim.

Festyn letni „SętaLOVE klimaty” z okazji odpustu Opatrzności Boskiej w sętalskim kościele parafialnym odbył się w niedzielę 5 sierpnia, jak zwykle na posesji parafialnej i jak zwykle pełen był atrakcji dla ciała i ducha. Dla wzmocnienia ciała służyły liczne potrawy i ciasta przygotowane przez gospodynie z całej parafii. Były tak smaczne i niepowtarzalne, że wiele osób zaopatrywało się w nie na wynos. Ku pokrzepieniu ducha służyły liczne nalewki dojrzewające w miejscowych piwnicach przez ostatni rok.

DSC_4640 (Kopiowanie)Najciekawsze wyroby kulinarnego rękodzieła trafiły na licytację. Zabawę dla dzieci prowadziły animatorki z firmy „Odjazdowe imprezy”. Można było przejechać się konno, zjeżdżać do woli z dmuchanego zamku. Konkurs: kto przyjechał z najbardziej oddalonej miejscowości, wygrała dziewczynka, która z mamą trafiła do Sętala z Irlandii (2600 km), ale pojawili się goście z Neapolu we Włoszech i z Portugalii nie mówiąc o sporej reprezentacji byłych parafian obecnie mieszkających w Niemczech. Wielkim powodzeniem cieszył się loteria fantowa.

DSC_5008 (Kopiowanie)

Już 4. rok z rzędu jednym z punktów festynu było przedstawienie przygotowane przez mieszkańców parafii i ich przyjaciół. Nosiło tytuł „Czarna dziura, czyli jeszcze się taki nie narodził…”, a jego autorem był Lech Kryszałowicz. Opowiadało w satyryczny sposób o tym, jak sętalacy przygotowują się do wyborów nowego wójta w jesiennych wyborach. Specjalna aplikacja telefoniczna scenicznego sołtysa wyliczyła, że wójta gminy Dywity sętalacy będą wybierać spośród dwójki kandydatów – Angeli Merkel i Władimira Putina. Przedstawianie pełne lokalnych odniesień bardzo podobało się widzom, w tym wójtowi Jackowi Szydle.

DSC_4823 (Kopiowanie)

Sętalski festyn letni zorganizowało Stowarzyszenie przyjaciół Sętala we współpracy z sołtysem i proboszczem parafii Sętal. Dochód uzyskany podczas festynu stowarzyszenie przeznaczyło na potrzeby kościoła w Sętalu. W ubiegłym roku za pieniądze z festynu i zebrane podczas spotkania byłych mieszkańców parafii Sętal w Hamm w Niemczech parafia zamontowała ekran wyświetlający teksty pieśni. Jego całkowity koszt wyniósł ponad 11 tys. zł.

Organizatorzy festynu dziękują: gminie Dywity – za dofinansowanie, Fundacji rozwoju Michelin – za pieniądze na scenę, sołectwom: Nowe Włóki, Słupy, Spręcowo, Tuławki i GOK – za namioty, Uniwersyteckiej Pływalni – za bilety na basen i siłownię, studiu fitness Fitstars – za karnety na zajęcia z instruktorką, Wspólnocie byłych mieszkańców Prus Wschodnich z Hamburga – za fanty na loterię, Zakładowi Usług Transportowych i Komunalnych Dariusza Jastrzębskiego z Różnowa – za wywóz odpadów, Adamowi Dunajskiemu właścicielowi baru „Dziupla” na Starym Mieście w Olsztynie – za pyszne pierogi i wszystkim, którzy wsparli festyn materialnie i swą siłą osobistą.

lek