Zabawa w pracę na placu zabaw

Czy dorośli mogą jednocześnie dobrze pracować i dobrze się bawić? Mogą, ale pod warunkiem, że to się dzieje na placu zabaw w Sętalu.

To wyjątkowe zdarzenie działo się w sobotę 8 lipca, a polegało na odnowieniu placu zabaw. Zajęło ono trzynastce wolontariuszy aż 7 godzin. W tym czasie zdjęli starą siatkę ogrodzeniową i założyli nową, pomalowali wszystkie słupki ogrodzeniowe, zdemontowali starą huśtawkę i w jej miejsce postawili nową, pomalowali także farbą lub impregnatem wszystkie stojące na placu zabawki. Efekt tych prac był natychmiastowy i rzucający się w oczy.

DSC_6394 (Kopiowanie)

Chociaż prace zajęły wolontariuszom aż 7 godzin – to nikt się przy nich nie znużył. Humory im dopisywały, szczególnie gdy musieli sprawdzać jakość prac, np. stabilność zamontowanej huśtawki. W odnawianiu placu zabaw wzięli udział głównie członkowie Stowarzyszenia Przyjaciół Sętala oraz przyjezdni – pracownicy koncernu Michelin. Dlaczego akurat oni?

Bo dzięki Michelin przedsięwzięcie doszło do skutku. Koncern bowiem podarował wsi 3 tys. zł z funduszu wspierającego wolontariat pracowniczy. Są to działania podejmowane przez pracowników Michelin Polska S.A., na rzecz społeczności lokalnych, organizacji pozarządowych i instytucji publicznych dofinansowywane przez Fundację Rozwoju Michelin. Stowarzyszenie Przyjaciół Sętala, którego prezes jest pracownikiem Michelin zwróciło się do koncernu z prośbą o wsparcie inicjatywy, a ten nie odmówił. Co więcej, z pomocą w pracach przyszli niektórzy niezamieszkali w Sętala pracownicy koncernu. Dopełnieniem odnawiania placu zabaw było ognisko w ogródku prezesa stowarzyszenia. Ta zabawa też się udała.

lek

W latach 2015-2016 dzięki wolontariatowi pracownicy Michelin zrealizowali 48 projektów. Uczestniczyło w nich 490 wolontariuszy, którzy przepracowali 4000 godzin. Z efektów ich działań skorzystało ponad 5000 zadowolonych beneficjentów.

Poznaj swój region i wygraj zdrowie

W lipcu 2017 roku w Sętalu rusza projekt
 ”Poznaj swój region i wygraj zdrowie”
dotowany  z programu DZIAŁAJ  LOKALNIE  2017

Lokalnej Grupy Działania „Warmiński Zakątek”,
który potrwa do końca listopada 2017 r.

Wszystkich mieszkańców zachęcamy do udziału w różnych formach aktywnego spędzania wolnego czasu:

  • gimnastyka w rytmie zumby

  • spacery nordic walking

  • rozgrywki w siatkówkę plażową

  • turniej tenisa stołowego

  • wycieczki rowerowe po najbliższej okolicy.

Chętni do udziału w zajęciach proszeni są o wypełnienie deklaracji uczestnictwa w bibliotece.
Dodatkowe informacje i ewentualne zgłoszenia chęci udziału w projekcie pod numerem telefonu

668926800 – Mariola Duch

Organizator: Stowarzyszenie Przyjaciół Sętala

Sprzątanie kościoła

IMG_20170520_125329Dwa dni (20 i 23 maja 2017 r.) trwało wielkie wiosenne sprzątanie sętalskiego kościoła. Przyszło na nie kilkanaście osób ze szczotkami, odkurzaczami, drabinami. Szczególnie trudne okazało się czyszczenie ołtarzy, w tym przede wszystkim ołtarza głównego. Trzeba było aż postawić rusztowanie, aby móc go dokładnie oczyścić.

Teraz w sętalskim kościele jest jaśniej i bardziej kolorowo.

lek, fot Anna Rondomańska

Festyn letni w Sętalu

Doroczny festyn letni w Sętalu w tym roku odbędzie się, podobnie jak w poprzednich latach, w pierwszą niedzielę sierpnia, tj. 6.08.2017 r.

Powiedz o tym znajomym.

Wszystkich serdecznie zapraszamy. 

sołtys        Stowarzyszenie Przyjaciół Sętala       ks. proboszcz

Bal karnawałowy

Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych na bal karnawałowy, który odbędzie się 25 lutego w Sętalu w świetlicy wiejskiej.

Impreza zacznie się o godzinie 19.00, a skończy o 3.00.

Koszt wstępu 20zł od osoby.

Od strony muzycznej bal będzie zabezpieczał DJ Juras. Impreza jest organizowana w formule  ,,koszykowej”. Liczba miejsc ograniczona. Liczy się kolejność zgłoszeń. Zapis jest ważny po wniesieniu opłaty. Lista znajduje się u Pani Agnieszki w sklepie.

Organizatorzy

Stowarzyszenie Przyjaciół Sętala i sołectwo Sętal

Zaskakujący skutek śpiewania kolęd

Gdzieś tam w świecie ludzie wymyślili orszak Trzech Króli. Chodzą w nim w Olsztynie i podolsztyńskich wsiach, ale na Warmii śpiewało się kolędy i to w różnych czasach i językach. Sętal pozostał wierny tradycji.

Piątek 6 stycznia 2017 r. w byłej szkole, mieszczącej obecnie świetlicę około południa zebrało się 20 osób. Są w różnym wieku, najwięcej takich w średnim, ale są i 30-latkowie i tzw. starsze panie, i dwoje dzieci. Po co się zebrali? Aby razem pośpiewać kolędy. Słowa każdy ma na kartce. Akompaniament na gitarze zapewnia Ania Rondomańska z Nowych Włok. Z początku śpiew idzie nieskładnie, ale z czasem grzane wino, które w Słodkiej Dolinie z tradycji nie wywietrzało, robi swoje. Ludzie nabierają wigoru i nikt już się nie krępuje, i śpiewa od serca.

dsc03234

Śpiewanie kolęd w Sętalu byłoby nieważne bez „Cichej nocy”. Zebrani zaśpiewali ją nie tylko po polsku, ale i po niemiecku.

Dwie godziny wspólnego śpiewania upłynęły w oka mgnieniu. Jego skutkiem ubocznym nie była  jednak chrypka. Wspólne śpiewanie kolęd zaowocowało tym, że 3 parafianki: Ania Rondomańska z Nowych Włók oraz Basia Pszczółkowska i Mariola Duch z Sętala założyły kółko śpiewacze i od pasterki śpiewają do mszy w kościele.

Brawo, kto do nich dołączy?

lek

Śpiewajmy kolędy

Stowarzyszenie Przyjaciół Sętala
zaprasza na

śpiewanie kolęd
w Święto Trzech Króli
6 stycznia 2017 r. o godz. 11 (po mszy św. w Sętalu) do świetlicy koło biblioteki
Uczestników spotkania będziemy częstować ciepłymi napojami i ciastem.

Jeśli w podróż poślubną to tylko do Sętala

Jedni w podróż poślubną jadą do Wenecji, drudzy do Paryża, jeszcze inni w góry, albo na bezludną wyspę. Renata i Adam z Warszawy wybrali się do Sętala na Andrzejki. I co? Tak im się spodobało, że zostali nawet na sprzątaniu sali balowej.

Andrzejki w Sętalu odbyły się w dniach 26-27 listopada. Tak, tu nie ma pomyłki w określeniu czasu. W dniach, bo zaczęły się w sobotę o godz. 19, a zakończyły w niedzielę ok. godz. 6.

dsc03121-kopiowanieNa zdj. Agnieszka i Andrzej Pezda

Uczestniczyły w nich dokładnie 53 osoby. Najwięcej uczestników było oczywiście z Sętala, ale świetnie bawili się też sąsiedzi ze Spręcowa, Kabikiejm Dolnych i Barcikowa oraz Renata i Adam z Warszawy, którzy miesiąc temu wzięli ślub i podroż do Sętala była ich pierwszą, po tym ważnym wydarzeniu. Czy to nas dziwi? Nie, bo przecież mieszkamy w Słodkiej Dolinie. Jest to chyba jednak pierwszy udokumentowany przypadek, wybrania Sętala na cel poślubnej podróży.

Każdy przyniósł to, co chciał do picia i jedzenia, ale muzyka była obowiązkowo ta sama dla wszystkich. Zadbała o nią Teresa Mikołap z Dobrego Miasta, która wie jak śpiewać i grać dla wszystkich.

Zanosi się, że skutkiem udanych Andrzejek, będzie w Sętalu Sylwester.

lek

Mikołaj jest z Sętala 2016

Stowarzyszenie Przyjaciół Sętala i sołtys Sętala zapraszają dzieci i dorosłych na tradycyjne spotkanie pn.

Mikołaj  jest z Sętala

w niedzielę 4 grudnia 2016 r. o godz. 13.00

po mszy św. odpustowej, która zostanie odprawiona
w kościele świętego Mikołaja w Sętalu o godz. 12.00

              do świetlicy wiejskiej w Sętalu

W programie

* Zabawy dla dzieci z animatorami z grupy Odjazdowe Imprezy

* Wizyta Mikołaja z upominkami dla dzieci

*Jadło i napoje 

RAJD Z JANEM PAWŁEM II

15 PAŹDZIERNIKA 2016 r. (sobota)

zapraszamy do Sętala na

 RAJD Z JANEM PAWŁEM II

 

W programie:

12.00 -12.30   -  powitanie w sętalskim kościele grup pieszych i rowerowych oraz gości indywidualnych .

Następnie:

  • Biesiada przy ognisku
  • Rozstrzygnięcie konkursu ”Bądźcie świadkami miłosierdzia” (prace plastyczne wykonane  dowolną techniką przynosimy w dniu rajdu).
  • Koncert piosenek o tematyce papieskiej
    Gry i zabawy na świeżym powietrzu

 

 

                              Organizatorzy:

                              Stowarzyszenie Przyjaciół Sętala

                              Biblioteka w Sętalu

                     Dofinansowanie: GKRPA i Sołectwo Sętal