Konkurs fotograficzny

Stowarzyszenie Przyjaciół Sętala zaprasza wszystkich do udziału w otwartym konkursie fotograficznym pt. „Zdrowe rośliny ze Słodkiej Doliny”.

Plakat konkurs foto

Szczegóły konkursu na plakacie i w regulaminie poniżej.

Regulamin Konkursu Fotograficznego

Zdrowe rośliny ze Słodkiej Doliny

1. Organizatorem konkursu jest Stowarzyszenie Przyjaciół Sętala z siedzibą w Sętalu, zwane dalej stowarzyszeniem. 

2. Konkurs jest otwarty dla wszystkich fotografujących.

3. Tematem fotografii mogą być wszystkie zdrowe rośliny w Sętalu lub najbliższej okolicy wsi.

4. W wyniku konkursu wybranych zostanie 13 fotografii, które zostaną opublikowane w kalendarzu na 2023 rok wydanym przez stowarzyszenie.

5. Uczestnik konkursu może przedstawić do konkursu maksymalnie 3 zdjęcia.

6. Do zdjęć musi być dołączona informacja zawierająca:

a) imię i nazwisko autora

b) dane kontaktowe (telefon lub adres email)

c) krótki opis fotografii (np. nazwa zdjęcia, nazwa rośliny lub roślin oraz dodatkowe informacje, np. dokładne miejsce występowania).

7. Fotografie w wersji cyfrowej należy przesyłać na adres: zdjecia.setal@gmail.com

8. Zdjęcia konkursowe powinny mieć rozmiar co najmniej 1MB (mniejsze formaty nie będą brane pod uwagę)

9. Uczestnik nadsyłając prace zgadza się z postanowieniami regulaminu i udziela stowarzyszeniu nieodpłatnej licencji na wykorzystanie przesłanych fotografii na okres 5 lat na polach eksploatacji takich jak: druk kalendarza, promocja konkursu, organizatora i Sętala na wszelkich nośnikach i we wszystkich mediach.

10. Termin nadsyłania – do 30 czerwca 2022 r.

11. Wyboru fotografii, które zostaną zamieszczone w kalendarzu, o którym wyżej mowa, dokona 3-osobowa komisja konkursowa powołana przez organizatora.

12. Decyzje komisji są ostateczne.

13. Wyniki konkursu zostaną opublikowane na stronie internetowej stowarzyszenia:

www. setal.com.pl i FB stowarzyszenia

14. Nagrodą dla autorów 13 zdjęć wybranych przez komisję konkursową będzie publikacja fotografii w kalendarzu wydanym przez stowarzyszenie na 2023 rok z podaniem imienia i nazwiska autora

15. Wszystkie nadesłane prace będą opublikowane na stronie internetowej stowarzyszenia.

 

 

 

Św. Mikołaj już w Sętalu jest

Komu najpierw daje prezenty prawdziwy św. Mikołaj? Oczywiście sętalakom i pozostałym parafianom z sętalskiej parafii. Dlaczego? Bo to parafia, której jest patronem. A patronat zobowiązuje. Zaraz po mszy odpustowej, która w sętalskim kościele odbyła się 5 grudnia, pojawił się nie wiadomo skąd poprzedzany jedynie głośnym dzwonkiem. Nie było z nim renifera, ani śnieżynek, bo to postacie nieprawdziwe, z filmowych bajek. Sętalski św. Mikołaj to prawdziwy biskup z Miry w dzisiejszej Turcji, który żył na przełomie III i IV wieku i wsławił się wieloma cudami.

DSC09605 (Copy)

Mikołaja zaraz obstąpiły dzieci, a on pozwalał im z przepastnych worków wyciągać prezenty. Jeśli komuś prezent nie odpowiadał – to mógł go natychmiast zamienić. Nikt nie dostał rózgi. Wszystkie dzieci były grzeczne.

Dla dzieci św. Mikołaj i prezenty był najważniejszy, ale były też inne atrakcje – gofry z bitą śmietaną i czekoladą, ciasta, gorąca herbata z sokiem malinowym. Dla dorosłych był bigos, kawa, herbata, a kto chciał, ten mógł sobie upiec przy ognisku kiełbasę.

Organizatorem Mikołajek było Stowarzyszenie Przyjaciół Sętala, we współpracy z parafią Sętal i sołtysem.  Wydarzenie dofinansowała Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Dywitach i sklep „Setalaczek”. Więcej zdjęć  w galerii.DSC09621 (Copy)

Seneko, czyli Sętal w czasach pandemii

Znowu wzięliśmy sprawy w swoje ręcę i postanowiliśmy zrobić własną sętalską szczepionkę na pewną bardzo groźna chorobę.

Spróbujmy lekarstwo zrobić my same,

takie, co pewne jest jak amen.

Takie, co jak je raz zażyjesz

to wiesz, że żyjesz, wiesz, że żyjesz.

seneko

Chcesz się dowiedzieć, jakie lekarstwo chcą robić sętalacy, na co i czy im wyszło – zajrzyj na You Tube  https://www.youtube.com/watch?v=-2JVSn8QiKM

Rajd papieski 2021

Około 80 osób wzięło udział w tegorocznym Rajdzie Papieskim. To chyba największa liczba uczestników w jego 20-letniej historii.

Rajd papieski dla uczczenia rocznicy wyboru kardynała Karola Wojtyły na papieża Jana Pawła II to już w Sętalu wieloletnia tradycja. Tegoroczny rajd odbył się w sobotę 9 października. Uczestniczyło w nim ok. 80 osób, głównie dzieci ze szkół podstawowych w Spręcowie i Tuławkach pod opieką nauczycieli oraz dzieci przybyłe indywidualnie z rodzicami i dorośli na własną rękę.

rajd-rodzinny-setal-10-21-web-129 (Copy)

Skoro rajd – to dzieci z SP w Tuławkach nie jechały do Sętala odremontowaną szosą, ale polnymi drogami przez Dąbrówkę. Dzieci ze Spręcowa – zaś przez Rozgity, po trylince, od której odkręcają się wszystkie nakrętki w rowerach. Ale na szczęście nie tym razem. Dzieci sętalskie pojechały do Dąbrówki i z powrotem, różnymi trasami pod opieką dorosłych. Wszyscy spotkali się w południe w Sętalu. Tutaj ks. Sylwester Nykiel pokazał im kościół i opowiedział o papieżu Janie Pawle II.

rajd-rodzinny-setal-10-21-web-126 (Copy)

Potem wszyscy udali się na posesje parafialną, na której czekało już na nich ognisko i pieczenie kiełbasek. Jak zawsze były gorące gofry i herbata z sokiem malinowym.

rajd-rodzinny-setal-10-21-web-27 (Copy)Bez tych atrakcji rajd byłby nieważny. Przy ognisku dzieci brały udział w zabawach i konkursach. Przy znakomitej pogodzie bawiły się 2 godziny, po czym zaczęły wracać do domów.

rajd-rodzinny-setal-10-21-web-81 (Copy)

XXI Rajd z Janem Pawłem II zorganizowało Stowarzyszenie Przyjaciół Sętala, sołectwo Sętal i parafia św. Mikołaja w Sętalu. Imprezę dofinansowała Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, a sponsorował sklep „Sętalaczek”.

lek. Fot. Marta Sośnicka-Paszkowska

Rajd z Janem Pawłem II ‚ 2021

Stowarzyszenie Przyjaciół Sętala we współpracy z Parafią św. Mikołaja w Sętalu i Sołectwem Sętal organizuje 9 października 2021 r. (sobota) Rajd Papieski pod tradycyjną nazwą „Rajd z Janem Pawłem II”.

Zapraszamy dzieci, młodzież i dorosłych, indywidualnie i grupowo do Sętala na godz. 12. Zachęcamy do pokonywania trasy pieszo lub rowerem- niech będzie aktywnie i zdrowo. W Sętalu spotkamy się w kościele św. Mikołaja z księdzem proboszczem na krótkiej modlitwie i wspomnieniu św. Jana Pawła II. Potem na posesji parafialnej będzie ognisko z kiełbaskami, ulubione przez wszystkich gofry, ciasto i ciepłe napoje. Będzie można wziąć udział w zabawach i konkursach.

Dzieci, młodzież i dorośli z Sętala mogą wziąć udział w rowerowej przejażdżce z Sętala do Rozgit i Dąbrówki Wielkiej (długość trasy ok. 8 km). Zapewniona opieka i słodka przekąska w drodze. Warto mieć ze sobą wodę do picia, odpowiedni strój,  sprawny rower, a dzieci pisemną zgodę rodziców, jeśli jadą bez nich. Start o godz. 10.00 sprzed kościoła w Sętalu. 

Do zobaczeniarajd

Konkurs na pamiatkę z Sętala

Stowarzyszenie Przyjaciół Sętala ogłasza konkurs na projekt pamiątki z Sętala.

Regulamin konkursu na projekt pamiątki z Sętala

1. Konkurs jest realizowany w ramach projektu SĘTAL – WIRTUALNE WYPRAWY PO SKARBY PRZESZŁOŚCI.

2. Organizatorem jest Stowarzyszenie Przyjaciół Sętala z siedzibą w Sętalu, zwane dalej Stowarzyszeniem.

3. Konkurs jest otwarty dla wszystkich zainteresowanych.

4. Pamiątka z Sętala może być w dowolnej formie, prosta w wykonaniu i nawiązywać do specyfiki miejscowości, jej historii i tradycji.

5. W wyniku konkursu wybrane zostaną 3 projekty pamiątek, Stowarzyszenie będzie je wykorzystywać w celu promocji wsi Sętal

6. Uczestnik konkursu może przedstawić do konkursu maksymalnie 3 projekty.

7. Do projektu musi być dołączona informacja zawierająca:

a) imię i nazwisko autora

b) dane kontaktowe (telefon lub adres email)

c) krótki opis pamiątki

d) instrukcja lub wskazówki wykonania pamiątki

8. Wykonane projekty należy:

a) w wersji cyfrowej przesyłać na adres: zdjecia.setal@gmail.com

b)  w innej wersji przekazać bezpośrednio do Stowarzyszenia (kontakt pod tel: 668 926 800)

9. Uczestnik przekazując prace zgadza się z postanowieniami regulaminu i udziela Stowarzyszeniu nieodpłatnej licencji na wykorzystanie przesłanych projektów i prawo do ewentualnej ich modernizacji w celu promocji wsi Sętal.

10. Termin nadsyłania – do 31 sierpnia 2021 r.

11. Wyboru zwycięskich projektów dokona komisja konkursowa powołana przez organizatora.

12. Decyzje komisji są ostateczne.

13. Wyniki konkursu zostaną opublikowane na stronie internetowej Stowarzyszenia: www.setal.com.pl   i  FB Stowarzyszenia

14. Autorzy 3 projektów wybranych przez komisję konkursową otrzymają nagrody.

15. Wszystkie nadesłane prace będą opublikowane na stronie internetowej Stowarzyszenia.

 

PRELEKCJA

 

Obecne trendy w gospodarce odpadami oraz zasady selektywnej zbiórki odpadów komunalnych w aspekcie ochrony środowiska przyrodniczego

 

Niedziela 13 czerwca 2021 r.
w Sętalu w kościele o godz. 10.45
i w Nowych Włókach w kaplicy o godz.12.15

(bezpośrednio po mszach świętych)

 

Prelekcje poprowadzi pracownik naukowy
z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego

w ramach projektu

ZIELONYM DO ZIEMI dotyczącego propagowania zachowań ekologicznych i treści encykliki „Laudato si”

 

 realizowanego przez Zespół Caritas przy Parafii Świętego Mikołaja w Sętalu, Stowarzyszenie Przyjaciół Sętala i Sołectwo Sętal

Zapraszamy do udziału

Proboszcz Parafii Świętego Mikołaja w Sętalu

Koordynatorzy i Zespół Projektowy Parafialnego Zespołu Caritas

 

     

 

Konkurs Fotograficzny NATURA, PRZYRODA, EKOLOGIA

Zapraszamy wszystkich do wzięcia udziału w naszym konkursie fotograficznym

konkurs foto

NATURA, PRZYRODA, EKOLOGIA

Regulamin

1. Organizatorem konkursu jest Stowarzyszenie Przyjaciół Sętala z siedzibą w Sętalu, zwane dalej Stowarzyszeniem, we współpracy z Parafialnym Zespołem Caritas w Parafii Świętego Mikołaja w Sętalu.

2. Konkurs jest otwarty dla wszystkich fotografujących.

3. Tematem fotografii ma być natura, przyroda, ekologia w Sętalu i najbliższej okolicy.

4. W wyniku konkursu wybranych zostanie 13 fotografii, które zostaną opublikowane w kalendarzu na 2022 rok wydanym przez Stowarzyszenie w ramach projektu Zielonym do ziemi realizowanym przez Parafialny Zespół Caritas w Parafii Świętego Mikołaja w Sętalu.

5. Uczestnik może przedstawić do konkursu maksymalnie 3 zdjęcia.

6. Do zdjęć musi być dołączona informacja zawierająca:

a) imię i nazwisko autora

b) dane kontaktowe (telefon lub adres email)

c) krótki opis fotografii (np. nazwa fotografowanego obiektu, miejsca, lokalizacja krajobrazu, itp.)

7. Fotografie w wersji cyfrowej należy przesyłać na adres: zdjecia.setal@gmail.com

8. Zdjęcia konkursowe powinny mieć rozmiar co najmniej 1MB (mniejsze formaty nie będą brane pod uwagę)

9. Uczestnik nadsyłając prace zgadza się z postanowieniami regulaminu i udziela Stowarzyszeniu nieodpłatnej licencji na wykorzystanie przesłanych fotografii na okres 5 lat na polach eksploatacji takich jak: druk kalendarza, promocja konkursu, organizatora i wsi Sętal na wszelkich nośnikach
i we wszystkich mediach.

10. Termin nadsyłania prac – do 4 czerwca 2021 r.

11. Wyboru fotografii, które zostaną zamieszczone w kalendarzu, o którym wyżej mowa, dokona komisja konkursowa powołana przez organizatora.

12. Decyzje komisji są ostateczne.

13. Wyniki konkursu zostaną opublikowane:

a)  na stronie internetowej Stowarzyszenia www. setal.com.pl i FB Stowarzyszenia,

b) na stronie internetowej Parafii św. Mikołaja w Sętalu www.parafiasetal.mozello.pl i FB Parafii.

14. Autorzy 13 zdjęć wybranych przez komisję konkursową do publikacji w kalendarzu otrzymają nagrody.

15. Wszystkie nadesłane prace będą opublikowane na stronie internetowej Stowarzyszenia.

ZIELONYM DO ZIEMI

ZIELONYM DO ZIEMI

projekt ekologiczny realizowany przez Zespół Caritas przy Parafii Świętego Mikołaja w Sętalu, Stowarzyszenie Przyjaciół Sętala i Sołectwo Sętal

 

Działania na rzecz społeczności lokalnej  z udziałem mieszkańców wszystkich miejscowości należących do Parafii Świętego Mikołaja w Sętalu

 

od 15 kwietnia 2021 r. do 15 września 2021 r.

wybudujemy, zakupimy albo przeprowadzimy:

* Konkurs fotograficzny o tematyce ekologicznej

* Kalendarz ekologiczny na 2022 rok

* Kompostownik wraz ze zniczodzielnią na cmentarzu parafialnym
w Sętalu

* Zestawy pojemników do selektywnej zbiórki odpadów

* Prelekcje i konferencje na temat ekologii

* Projektor multimedialny wraz z ekranem

 

 

Na realizację działań przyznane zostało przez Caritas Polska dofinansowanie w kwocie 12.500,00 złotych ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach projektu „Ekologia integralna encykliki ,Laudato Si’ w działaniu wspólnot Caritas i społeczności lokalnych”.

 

Informacje o wszystkich działaniach przekazywane będą na bieżąco na stronach internetowych Parafii i Stowarzyszenia oraz ich profilach Facebook.

 

Zapraszamy do aktywnego udziału

Proboszcz Parafii Świętego Mikołaja w Sętalu

Koordynatorzy i Zespół Projektowy Parafialnego Zespołu Caritas

 

     

 

 

Konkurs fotograficzny rozstrzygnięty

Która wieś w 2021 r. będzie promować gminę Dywity w Polsce i na świecie? Sętal. A dlaczego? Bo ma co pokazywać i zrobił ładny kalendarz

Sętalskie kalendarze nieprzerwanie już od 10 lat wydaje Stowarzyszenie Przyjaciół Sętala. Fotografie do kalendarza na 2021 rok pierwszy raz miał wyłonić konkurs fotograficznym pt. „Sętal i okolice w fotografiach mieszkańców”. Tematem fotografii mogły być krajobrazy, zabytki, urokliwe, ciekawe miejsca w Sętalu lub najbliższej okolicy. Celem zaś – wybranie najładniejszych zdjęć do kalendarza na 2021 r

Udział w tym konkursie, który Stowarzyszenie Przyjaciół Sętala przeprowadziło w listopadzie wzięli nie tylko mieszkańcy Sętala, ale i bardzo, bardzo rozległej okolicy. Liczba nadesłanych prac i liczba uczestników przekroczyła oczekiwania organizatorów. Ale to nic złego, bo komisja konkursowa miała w czym wybierać i wybór miała niełatwy. Na konkurs wpłynęły 84 prace 28 autorów. 13 z nich znalazło się w kalendarzu (12 na kartach poszczególnych miesięcy i 1 na okładce). Są to prace:

Macieja Soroko

Krzysztofa Kulasa

Sebastiana Ducha

Przemysława Banaszka

Aldony Olbryś

Zbigniewa Ducha

Tomasza Brzozowskiego

Renaty Kniefel

Anny Kuryłowicz

Marty Sośnickiej-Paszkowskiej

Piotra Wyszkowskiego

Doroty Gol

Michała Paszkowskiego

Autorzy prac, które zakwalifikowały się do kalendarza otrzymają ponadto w nagrodę bony zakupowe.

Nadesłane na konkurs zdjęcia znajdziesz w galerii.

kalendarz

Kalendarz w nakładzie 300 sztuk niebawem trafi do rąk mieszkańców i osób zainteresowanych.

Wydawnictwo już w fazie przygotowawczej wzbudziło zainteresowanie wójta gm. Dywity i dlatego wójt postanowił, że w 2021 r. gminę Dywity będzie promować Kalendarz sętalski. W tym celu zamówił dodatkowo 1000 egzemplarzy.

Wydanie kalendarza dofinansowała ze swego budżetu gmina Dywity w ramach ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.

lek